DNA

Dej Nám Akord

brněnská akapelová skupina

Období 1994–1999

Vokální skupina DNA vznikla v roce 1994 ze studentů oboru molekulární biologie a genetiky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

 

Podle studijního zaměření členů také dostala svůj název DNA – od deoxyribonukleové kyseliny. Ovšem paralelně vznikl i „krycí název“, který by byl přijatelnější pro biologicky laickou veřejnost – DNA jako Dreamy Natural Accord, přeloženo tedy zasněný přirozený akord.

 

Skupina DNA se od svého založení profilovala jako ryze akapelová skupina. Po prvních vystoupeních v rámci studentských aktivit při předávání univerzitních diplomů, koncertů pro studenty, zpívání na plesech a studentských veselicích připravila skupina DNA v roce 1994 svůj samostatný koncertní program s názvem Spirituály I., ve kterém zaznělo velké množství známých i méně známých černošských spirituálů. Po úspěchu koncertů s akapelovým provedením černošských spirituálů připravila skupina DNA svůj samostatný vánoční program z českých a anglických koled. V roce 1995 získala skupina DNA ocenění Masarykovy univerzity v Brně za její reprezentaci. V roce 1996 vystupovala skupina DNA s novým programem černošských spirituálů Spirituály II. a získala již širší popularitu. Zpívala např. na známém folkovém festivalu „Prázdniny v Telči“, v zámecké kapli hradu Vranov a na dalších místech zejména na Moravě. V roce 1997 vystoupila skupina DNA již s dvěma různými koncerty, kromě již klasických spirituálů to byl koncert „České a černošské lidové“.

 

V květnu 1997 pořídila skupina DNA své první studiové nahrávky v rádiu PROGLAS. Některé z nahraných písní vyšli koncem roku 1997 na kazetě “Písničky z rádia Proglas” a spirituál Somebody’s Knocking byl zařazen do „Hitparády rádia Proglas“, kde se tato píseň umístila na třetím místě. V roce 1999 se kromě několika samostatných koncertů skupina DNA zúčastnila společných koncertů s folkovou skupinou Provydiz a souborem interpretujícím barokní hudbu Brněnská Camerata.

rok 1999
rok 1999
rok 1998
rok 1998
rok 1997
rok 1997